Klára a "míle" aneb jedno z nejlepších rozhodnutí v životě

23.08.2022

Povídání o tom, jak to vše začalo... Nejen vztah mezi Klárou a Tomem, ale i mezi Klárou a ultrazávody... 

...a přece se to povedlo!
...a přece se to povedlo!

"Na to nemáš!", "Vždyť vůbec nevíš, do čeho jdeš!", "Možná někdy, až budeš mít natrénováno!", říkalo mi mé okolí na to, že bych se chtěla podobného počinu zúčastnit, ale nemělo pravdu. O dobrodružství 1000 mil jsem poprvé slyšela od kamarádů, kteří míle již absolvovali a jejichž zážitky jsem jim záviděla. Říkali, že to bylo peklíčko, ale krásné peklíčko! Za sebou jsem příliš přejezdů s kolem na těžko neměla, ale sázela jsem na četné zkušenosti s diskomfortem z hor, touhu po dobrodružství a především na lásku ke kolu. Měla jsem štěstí, že se mi povedlo zlanařit dobrého kamaráda Radka - taky mílařského novice, aby míle absolvoval se mnou. V tom, že si míle chceme hlavně užít a že je chceme ve zdraví dojet až do cíle, mezi námi panovala naprostá shoda. S parťákem po boku se z těchto téměř 17 dnů strávených na mílích stala nejlepší dovolená v mém životě, kdy každý další den předčil ten předchozí. Ačkoli jsme v sedle, nebo spíše častěji ťapkajíce vedle něj, trávili celé dny, tělo to kupodivu zvládalo skvěle a já jsem byla šťastná jako malé dítě. Užívala jsem si, že nic nemusím a řeším v podstatě jen to, co budeme jíst, pít a pod který strom složíme hlavu tentokrát. Ačkoli právě kvůli špatnému jídlu jsme oba s parťákem dostali silné střevní potíže spjaté s horečkami a poslední tři dny jsme byli jen o vodě a suchém rohlíku, dojezd do cíle byl náročný z jiného důvodu. S vědomím toho, že té omamné svobodě bude s příjezdem pod cílový oblouk konec, právě poslední hodiny a minuty mil, spolu s těmi strávenými v silné bouři na kluzké stezce nad Vltavou, byly pro mě těmi nejtěžšími.

Přístřešek, kde setkání s Tomem proběhlo (foceno do roka a do dne opět při mílích)
Přístřešek, kde setkání s Tomem proběhlo (foceno do roka a do dne opět při mílích)

A co naopak bylo tím nej okamžikem v pozitivním smyslu? Třebaže se mi takových momentů vybavuje nepočítaně, doteď mi největší radost dělá událost z altánu pod hradem Landštejn v České Kanadě, kde proběhlo náhodné půlnoční setkání s dvojicí severáků Radkem Musilem a Tomem Novotným. Ačkoli jsme se s kluky neznali, věděli jsme, že jedou na vítězství, a tak jsme jim automaticky přenechali ta lepší místa na spaní. Tedy, jak se to vezme lepší - Radek si ustlal na stole, Tom na spojených lavicích. Ještě před tím jsme si však vzájemně vyměnili to nejlepší z proviantu a současně proběhl pokus i o výměnu informací z obou tras. Pokus proto, že kluci byli lehce zmatení z toho, jakou kudlu jeli a jak málo spali. Za vše mluví Tomova otázka směřující ke mně, jestli jsem ta holka z Jablonce. Rozpačitě jsem odpověděla, že nejsem a dalších 100 km jsem přemýšlela, co to je za šifru, protože víc k tomu nedodal. Až při příjezdu do Šatova se mi dostalo odpovědi - Šatovjané chtěli podpořit jednu závodnici z Jablonce, a tak v mílařském duchu "stejná podpora pro všechny" vznikl neoficiální checkpoint, o kterém jsem do té doby neměla tušení. Tušení jsem v tu chvíli rozhodně neměla ani o tom, že se z nás s Tomem zanedlouho stanou životní partneři.

Se svým příběhem jsme se dokonce dostali až na stránky časopisu Velo
Se svým příběhem jsme se dokonce dostali až na stránky časopisu Velo

Po návratu do reality jsem klukům bez dalších očekávání napsala, že jim gratuluji, no a jak už se to tak někdy stane, s Tomem jsme nezůstali jen u jedné zprávy. Naše první pomílařské setkání se uskutečnilo jak jinak, než na cyklistickém závodě. Od té doby jsme s Tomem jeho zprvu záhadnou otázku, proč nejsem z Jablonce, řešili nesčetněkrát. Zatím nás totiž stále od sebe dělí více než 300 km, ale vzdálenosti naštěstí nejsou pro mílaře žádný problém. Asi nemusím dodávat, že příští rok jedeme míle zase, a že máme startovné i na další ultra cyklistické závody. Snad nemusím dodávat ani to, že by mě ani ve snu nenapadlo, co všechno mi můj vůbec první pořádný závod přinese. Bylo to zkrátka skvělé rozhodnutí...  

Na dalších závodech jsme už startovali společně (24 hodin kolem řeky Moravy)
Na dalších závodech jsme už startovali společně (24 hodin kolem řeky Moravy)
Tři mílaři na fotce
Tři mílaři na fotce