Víkendový bikepacking k Baltskému moři po stezce Odra-Nisa

24.08.2022

Jak na kole stihnout 530 km dlouhou cestu z Jablonce k Baltskému moři?


Video z naší výpravy spolu s .gpx podklady najdete dole pod článkem.


Míle jsou za námi, tábor taky a vlastně už ani nevíme, kdy naposledy jsme podnikli nějakou pořádnou vyjížďku na kole. S Tomem jsme zrovna byli na menším cyklovýletu jen tak na blind, když křikl: "Tady je pramen Nisy, chceš se k němu podívat?" Kývla jsem hlavou a už jsem pokukovala po poutačích s informacemi o stezce Odra-Nisa, která vede až k Baltskému moři. Tom pohotově dodává, že tuto trasu už jednou absolvoval, ale přes Polsko, a tak by si ji klidně projel znovu Německem. Já jsem se pro jeho nápad nadchla a už zbývalo jen jediné - doladit termín. "Co příští víkend, vyjedeme v pátek po práci a v pondělí ráno budeme zpět v pracovním procesu." Jasně, nač bychom taky měli čekat? To, že oslovíme kamaráda Péťu, taky mílaře a zároveň nejupovídanějšího člověka v celé galaxii, bylo více než jasné. Péťa stejně jako my trpěl absťákem po kole, a tak bylo rozhodnuto. Předpověď počasí nevěstila nic dobrého, ale přece se nenecháme odradit! V pátek kolem 18. hodiny jsme vyráželi od Toma z Proseče nad Nisou směr Hrádek nad Nisou a Žitava. 

Po 50 km se spustil takový déšť, že jsem byla skeptická k představě, že zase po téměř 25 letech uvidím Baltské moře - vůbec první moře, které jsem kdy v životě viděla, cítila, chutnala. Durch promočení jsme vzali zavděk přístřešku, kde jsme chtěli chvíli počkat. Déšť však přidával na síle, a tak jsme se nakonec rozhodli v přístřešku přenocovat. Naštěstí byl akorát velký pro tři - kluci si ustlali každý na jedné lavici, já na stole. Každou hodinu v noci jsme vstávali s budíkem, abychom zkontrolovali, zda se počasí umoudřilo. A protože pršelo celou noc, nakonec jsme vyráželi až kolem půl 7. ráno, ještě stále za mírného deštíku. Déšť to nechtěl vzdát a dešťovému mraku se zřejmě zalíbil náš plán putovat na sever, a tak se vydal s námi. Měli jsme však i štěstí - a to na otevřenou pekárnu, kde nás káva a koblížky parádně nakoply. 

Nakonec z toho bylo 200 km v intenzivním slejváku, kdy jsme už poměrně slušně klepali kosu a v lepší večer a zítřky už věřil jen nenapravitelný optimista Péťa. Světe div se, večer déšť skutečně ustal a my jsme během dalších 100 km stihli dokonce uschnout. V týmu hned začala panovat lepší nálada a už nám tolik nevadily ani nikde nekončící roviny podél řek. Ty nejvíc štvaly mě, protože kluci mají morál na roviny podél valů vycvičený už z podzimní vyjížďky do Hamburku. Stezka Odra-Nisa prý je v porovnání se stezkou podél Labe mnohem více pestrá a občas nás zavedla i do centra měst. 

Po 300 km jsme narazili na zcela nový most, který byl sice teprve v procesu dokončování, ale jeho dvoupatrovou vyhlídku jsme si nemohli nechat ujít. Luxusní apartmán pod střechou nabízel dostatek prostoru i na rozložení zbytku vlhkých věcí, a tak jsme v 1 hod. ráno zalezli do spacáků, abychom zregenerovali těla. Ráno jsme si pospali a teprve kolem půl 8. jsme pokračovali dál na zbývajících 180 km. V neděli už naštěstí panovalo bezdeští a tak nám kilometry rychle ubývaly, možná i díky skvělému borůvkovému dortu a kávě ke snídani, na které jsme zase náhodou narazili. Kolem oběda jsme z Německa přejeli do Polska, kudy vedla zbývající část trasy. Za nás všechny musím bohužel říct, že rozdíl mezi německou a polskou částí trasy byl doslova do očí bijící. Ať už mnohem horší kvalitou cest, neohleduplností řidičů, kdy při průjezdu kolem Štětína jsme si přáli raději polské hranice nikdy nepřekročit, až po všude přítomné odpadky... Průjezd Polskem naštěstí netrval dlouho a my jsme se kolem 17. hodiny, po 530 km v nohách a 3.000 m výškových, ocitli na pláži u Baltského moře ve městě Mezizdroje. Na závěrečné koupání v moři nám dokonce vysvitlo slunce, a tak jsme si mohli užít zaslouženou pohodu na pláži, kde jsme byli tak trochu za exoty. Nikdy před tím bych nevěřila, že za ani ne 48 hodin můžu dojet na kole k moři, a to ještě takto "na pohodu" - žádné bezesné noci a nonstop jízdy, žádné odpírání si dobrého jídla a návštěv restaurací a kaváren... Zkrátka dovolená se vším všudy. A co cesta zpátky? Přijel pro nás kamarád autem, takže v pondělí ráno se nám skutečně podařilo být zpět v procesu.