PODĚKOVÁNÍ

Za podporu při prvním ročníku děkujeme všem závodníkům, našim kreativcům a sponzorům, kteří u toho byli s námi! Poděkování patří:

AZUB bike s.r.o. z Uherského Brodu, která je mimo jiného největším výrobcem lehokol v České republice. Kromě toho však AZUB zastupuje několik významných značek na českém trhu, mezi které patří, vedle mnoha dalších, značka Ortlieb, legenda ve světe cyklistických a cykloturistických brašen a dalšího vybavení, nebo třeba Brooks a jejich ještě legendárnější kožená sedla. Předpokládáme však, že tyto značky žádnému bikepackerovi nemusíme příliš představovat. :) 

Stavogarant s.r.o. za materiální i osobní výpomoc při organizaci závodu.

Arnoštovi Mikuličkovi, neskutečně talentovanému umělci tělem i duší, studentu ateliéru Design obuvi ve Zlíně, který je tvůrcem doplňků a kterého v tvorbě nejvíce formuje jeho původ z malé vesničky na Moravě. Čerpá zejména ze silných rodinných pout a vztahů, což se projevuje i v jeho výrobcích, do nichž dává srdce. Rád do svého procesu tvorby aplikuje research trendů a predikci na následující sezóny, což jde ruku v ruce s jeho zálibou ve zkoušení a využívání nových technologií. Důležitým faktorem je kromě propracovaného konceptu taktéž udržitelnost. Ta se projevuje ve formě upcyclingu, kdy recyklováním starých tenisek vznikají zcela nové produkty, jako jsou tašky, batohy anebo kšilty. Právě techniku recyklace Arnošt použil i při výrobě vabankovských medailí, které vznikly z použitých plášťů. Je to symbolické pojetí toho, že "kama" (rozumějte kudy) závodník-cyklista jede, tam nechává otisk sám sebe, a taky si něco z cest bere. Otisk je pomyslná stopa, která v přírodě zůstane na dobu určitou, ale medaile je tu na furt. Pryž se jako taková recykluje celkem špatně - jde pouze rozšrotovat a přidat do různých směsí asfaltu, tartanu atd. Medaile jsou rozděleny na dva druhy. Ty speciálnější z nich jsou vyrobeny z plášťů Tomáše, se kterými vyhrál v loňském roce (spolu s Tomem Fabiánem) závod 1000 miles adventure, a na kterých je napsané spoustu motivačních slůvek. Medaile jsou dále rozlišeny barevným prošitím, které používám na většině výrobků, což je takové poznávadlo - konkrétně je na nich vyšitý rozličný počet proužků značících umístění na pomyslné bedně." Slovy Arnošta: "A proč jsem si vybral právě tyto blázny a kývl jim na to, abych pro ně vyrobil medaile? Protože jsou dobrosrdeční a vím, cítím to, že jsou to srdcaři, kteří neberou dobré skutky na lehkou váhu. Mám je rád, a věřím tomu, že se závod povede a nebude to jen jeden ročník, ale vytvoří zcela nový koncept závodění, kterého bych se chtěl sám asi i zúčastnit. To teda chtěl, no! :)

Radkovi "Benymu" Benešovi, který se postaral o bezkonkurenční putovní trofeje pro prvního muže a první ženu. Kromě toho, že Beny je dlouholetý kamarád Péti, je to maximálně všestranný člověk s různorodými aktivitami, jejichž výčet by nebral konce... Zkusíme vyjmenovat alespoň některé z jeho charakteristik... Beny je cyklista, organizátor cyklokrosových závodů (a ne ledajakých - o Jabkenicích ve spojitosti s Toi Toi Cupem a mistrovstvím České republiky jste určitě slyšeli), inovátor, tvůrce, člověk, co se zkrátka celý život pohybuje ve světě sportu, zejména se motá kolem kol a motorek. Před lety začal ve volném čase vyrábět trofeje, protože jak sám říká, nechtěl pro závody, které pořádal, kupovat poháry postrádající jakoukoli přidanou hodnotu. Mimo jiného, Beny tvoří trofeje pro Mezinárodní cyklistický závod Gravel Blinduro, a taky pro všechny další závody a akce, které ho zaujmou. Nechce dělat sériovky, proto každá jeho trofej je originál. A kde Beny bere inspiraci? Nejčastěji na kole, kdy nohy šlapou, ruce pracují, ale hlava je jinde, ta přemýšlí a sleduje věci kolem... Nebo při cyklistických závodech v televizi, kde si všímá detailů, stačí třeba nějaká zajímavá socha na kruhovém objezdu a už to jede... Materiál, ze kterého tvoří, se skládá převážně ze starých komponentů z kol... Má to svou symboliku. Když Péťa oslovil Benyho s prosbou, jestli by nechtěl pro závod 3-2-1 VABANK udělat putovní trofej, nebylo jisté, jestli na to vůbec kývne. Jak jsme říkali, Beny si zkrátka vybírá, pro jaké akce bude tvořit a rozhodně nebere všechny nabídky. O to víc si vážíme toho, že náš závod Benyho zaujal, protože kdyby se mu naše myšlenka nezamlouvala, ani dlouholetá známost s Péťou by nestačila... Po té, co Péťa Benymu o našem závodu řekl, Beny měl za hodinu jasnou představu o tom, jak bude trofej vypadat. Na výrobu použil řetěz z kola, což je maximálně příznačné pro cyklistický závod, ze kterého vytvořil obrys České republiky. Beny nám tak nechal prostor pro případné další ročníky měnit lokalitu závodu, za což mu děkujeme, že nám nesvázal ruce... Ale to je hudba budoucnosti, zpět k Benymu. Dalším výrazným prvkem naší trofeje je kompas, protože VABANK je o cestování, o orientaci, o poznávání nových míst. A hlavně na to šel Beny prakticky, má se jednat o putovní trofej, proto nechtěl, aby z ní něco vyčnívalo, aby nebyla náchylná na poškození, když půjde z ruky do ruky. Takto se dá pohodlně pověsit na zeď nebo položit na poličku.